2019 AAHSSL Dual Plus / CA-02
Canyon High School - 10/19/2019                               
Final Results and Scores                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Canyon High School  'A'                           2:16.35    2:14.17   40  
     1) Thompson, Brooke                2) Combs, Mackenzie               
     3) Dasso, Faith                    4) Everett, Alexandra             
  2 Byron P. Steele HS  'A'                           2:15.71    2:14.74   34  
     1) Lania, Keona Grace Z            2) De Leon, Myranda C 17          
     3) Johnson, Leila A                4) Waugh, Jessica M               
  3 San Marcos High School-ST  'A'                    2:21.20    2:18.58   32  
     1) Sanchez, Savannah 17            2) Schneider, Sadie A 16          
     3) Wendel, Jami M 16               4) Velasquez, Bianca N 15         
  4 Byron P. Steele HS  'B'                           2:27.73    2:28.66   30  
     1) Osborne, Jaida L                2) Pavlovsky, Kylie               
     3) Taylor, Bryn M                  4) Nantawubwa, Elise e            
  5 Canyon High School  'B'                           2:29.45    2:32.60   28  
     1) Sawyer, Camaryn                 2) Wilde, Rachel                  
     3) Willett, Christine              4) Johnson, Emma                  
  6 Canyon Lake HS (Comal Isd)  'A'                   2:40.56    2:37.17   26  
     1) Salvatierra, Amanda A 14        2) Krystyniak, Caleigh G 14       
     3) Hettinger, Katie N 16           4) Long, Izzy K 17                
  7 St. John Paul II  'A'                             2:21.79    2:37.28   24  
     1) Pulcini, Grace 17               2) Patillo, Annika R 16           
     3) Feider, Katie 17                4) Widig, Sophia P 16             
  8 East Central High School  'A'                     2:51.82    2:45.81   22  
     1) Alexander, Haleigh 16           2) Tiscareno, Itzel 15            
     3) Alon-Alon, Ariana 16            4) Valdez, Andreya 15             
  9 Byron P. Steele HS  'C'                           2:41.76    2:51.03   18  
     1) Kurth, Emily R                  2) Sprowl, Lymaria B              
     3) Daniels, M'Kenzie               4) Wagner, Kimberly A             
 10 San Marcos High School-ST  'B'                    2:39.85    2:54.34   14  
     1) Rice, Skyler 17                 2) Boissevain, Leah 17            
     3) Juergens, Kaylie 14             4) Casarez, Soledad K 17          
 11 Canyon High School  'C'                                NT    2:57.30   12  
     1) Van Beveren, Leah               2) Blackwood, Mailani             
     3) Spainhower, Faith               4) Keys, Avri                     
 -- San Marcos High School-ST  'C'                    3:35.00         DQ  
     1) Mendez, Brianna 14              2) Perkins, Ziatia L 17           
     3) Smith, Gwen 14                  4) Voorhis, Faith 16              
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Canyon High School  'A'                           1:52.55    1:51.51   40  
     1) McDonald, John                  2) Clark, Jackson                 
     3) Starr, Connor                   4) Buntin, Carson                 
  2 San Marcos High School-ST  'A'                    1:51.21    1:58.99   34  
     1) Allen, Burton A 16              2) Whited, Koby 18                
     3) Schwartz, Zachary G 16          4) Gruver, Michael D 17           
  3 Canyon High School  'B'                           2:03.06    2:02.23   32  
     1) Omohundro, Watson               2) Coody, Austin                  
     3) Conger, Tye                     4) West, Will                     
  4 Canyon High School  'C'                           2:10.16    2:06.49   30  
     1) Mynatt, Luke                    2) Lin, Bobby                     
     3) Simmons, Lucas                  4) Gueverra, Gabriel              
  5 Byron P. Steele HS  'A'                           1:55.00    2:10.13   28  
     1) Dillon, Zach                    2) Rakers, Aiden D                
     3) Rawls, Kayden M                 4) Gianan, Gio V                  
  6 Canyon Lake HS (Comal Isd)  'A'                   2:15.98    2:11.08   26  
     1) Burch, Evan P 16                2) Duncan, Zane A 17              
     3) Alvarez, Austen M 16            4) Jones, Cody W 15               
  7 St. John Paul II  'A'                                  NT    2:26.43   24  
     1) Doerr, Tyler A 14               2) Moser, Tyler 17                
     3) Hodges, Everette 17             4) Scott, Shane 16                
  8 Byron P. Steele HS  'B'                           2:12.89    2:26.93   22  
     1) Garcia, Gio M                   2) Slater, Dean P                 
     3) Moore, Chanze                   4) Donnell, James M               
  9 Byron P. Steele HS  'C'                           2:25.07    2:46.49   18  
     1) Hodo, Paul B                    2) Switaj, Zack H                 
     3) Seal, Trey                      4) Woods, Shawn N                 
 -- Canyon Lake HS (Comal Isd)  'B'                        NT         DQ  
     1) Coley, Carlie C 14              2) Coronado, Noe V 15             
     3) Morris, Ian M 14                4) McCutchen, Jacob S 17          
 -- East Central High School  'A'                     2:35.05         DQ  
     1) Ayala, Ricardo 16               2) Thompson, Bruce 17             
     3) Escobar, Ethan 17               4) Pluchinsky, Bryan 15           
 -- Canyon High School  'D'                           2:23.11         DQ  
     1) Horton, Richard                 2) Strand, Spencer                
     3) Pannell, Timmy                  4) Bagnall, Woodrow               
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Brooke             NEBC                 2:04.69    2:09.40   20  
  2 Dasso, Faith                 NEBC                 2:07.99    2:13.33   17  
  3 Johnson, Leila A             Byron P. Steele      2:35.62    2:26.50   16  
  4 Boyle, Amelia             16 Sjp II               2:29.53    2:33.16   15  
  5 Krystyniak, Caleigh G     14 Canyon Lake HS            NT    2:34.60   14  
  6 Kurth, Emily R               Byron P. Steele           NT    2:47.29   13  
  7 Daniels, M'Kenzie            Byron P. Steele      2:50.06    2:47.32   12  
  8 Blackwood, Mailani           NEBC                 2:47.53    2:47.34   11  
  9 Hettinger, Katie N        16 Canyon Lake HS       2:52.86    2:47.56    9  
 10 Spainhower, Faith            NEBC                 3:12.25    2:58.29    7  
 11 Ferrell, Natalie          17 Smhs-ST                   NT    3:11.48    6  
 12 Salvatierra, Amanda A     14 Canyon Lake HS            NT    3:16.59    5  
 13 Sprowl, Lymaria B            Byron P. Steele      3:29.22    3:17.78    4  
 14 Knox, Abby                   SEGU                      NT    3:27.58    3  
 15 Mesa Acosta, Andrea N     15 Smhs-ST                   NT    3:34.86    2  
 16 Casarez, Soledad K        17 Smhs-ST                   NT    3:43.17    1  
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donicht, Davis A          15 Byron P. Steele      2:21.11    1:58.00   20  
  2 Schwartz, Zachary G       16 Smhs-ST              2:06.10    2:00.70   17  
  3 West, Will                   NEBC                 2:08.47    2:08.07   16  
  4 Sisk, Daylan                 NEBC                 2:22.63    2:08.87   15  
  5 Pannell, Timmy               NEBC                 2:12.99    2:14.52   14  
  6 Rakers, Aiden D              Byron P. Steele      3:07.77    2:22.83   13  
  7 Burch, Evan P             16 Canyon Lake HS       2:37.60    2:24.50   12  
  8 Erickson, Judge              NEBC                 2:54.51    2:28.83   11  
  9 McCutchen, Jacob S        17 Canyon Lake HS       2:38.52    2:30.56    9  
 10 Scott, Garrett S          18 Canyon Lake HS       2:37.19    2:32.08    7  
 11 DeLuna, Isaac M           18 Canyon Lake HS       2:37.46    2:32.18    6  
 12 Hernandez, Jovanni J      17 KYLE-ST                   NT    2:39.59    5  
 13 Moore, Chanze                Byron P. Steele      3:40.77    2:43.00    4  
 14 Thompson, Bruce           17 Echs                 2:46.86    2:50.22    3  
 15 Silvas Jr., Mikey         16 Echs                 2:56.95    2:53.18    2  
 16 Guy, Jared                   SEGU                      NT    3:36.14    1  
 -- Donnell, James M             Byron P. Steele           NT         DQ  
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendel, Jami M            16 Smhs-ST                   NT    2:37.23   20  
  2 Taylor, Bryn M               Byron P. Steele      2:50.33    2:48.28   17  
  3 De Leon, Myranda C        17 Byron P. Steele      2:55.75    2:58.81   16  
  4 Waugh, Jessica M             Byron P. Steele           NT    3:16.40   15  
  5 Allison, Mia R            17 Canyon Lake HS       3:47.25    3:29.97   14  
  6 Barger, Alex C            15 Sjp II                    NT    4:15.08   13  
 -- Poisson, Melodie             SEGU                      NT   X2:54.73  
 -- Mesa Acosta, Andrea N     15 Smhs-ST                   NT         DQ  
 -- Smith, Gwen               14 Smhs-ST                   NT         DQ  
 -- Wagner, Kimberly A           Byron P. Steele           NT         DQ  
 -- Boissevain, Leah          17 Smhs-ST                   NT         DQ  
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Lucas               NEBC                 2:22.05    2:24.14   20  
  2 McDonald, John               NEBC                 2:24.11    2:25.53   17  
  3 Allen, Burton A           16 Smhs-ST              2:27.87    2:28.23   16  
  4 Myers, Kyle                  NEBC                 2:32.02    2:38.12   15  
  5 Lara, Eric J              16 KYLE-ST              2:56.41    2:39.59   14  
  6 Hodges, Everette          17 Sjp II               2:44.13    2:43.11   13  
  7 Slater, Dean P               Byron P. Steele           NT    2:56.29   12  
  8 Hodo, Paul B                 Byron P. Steele           NT    2:59.69   11  
  9 Jones, Cody W             15 Canyon Lake HS       3:22.97    3:01.20    9  
 10 Rawls, Kayden M              Byron P. Steele           NT    3:02.42    7  
 11 Rios, Bradley             14 Smhs-ST                   NT    3:09.22    6  
 12 Coronado, Noe V           15 Canyon Lake HS            NT    3:10.07    5  
 13 Escobar, Ethan            17 Echs                 3:13.61    3:17.81    4  
 14 Soto Jr., John            16 Echs                 3:10.50    3:20.77    3  
 15 Bagnall, Woodrow             NEBC                 3:38.11    3:25.86    2  
 -- Seal, Trey                   Byron P. Steele           NT         DQ  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Juergens, Kaylie          14 Smhs-ST                   NT      30.43   18.5
  1 Bennett, Anna J           15 Sjp II                    NT      30.43   18.5
  3 Johnson, Emma                NEBC                   31.76      31.11   16  
  4 Alon-Alon, Ariana         16 Echs                   30.48      31.18   15  
  5 Krystyniak, Caleigh G     14 Canyon Lake HS            NT      31.61   14  
  6 Rice, Skyler              17 Smhs-ST                31.45      32.18   13  
  7 Nantawubwa, Elise e          Byron P. Steele        31.97      32.31   12  
  8 Palmer, Ryleigh              NEBC                   33.34      32.49   11  
  9 Wilde, Rachel                NEBC                   32.23      32.66    9  
 10 Sawyer, Camaryn              NEBC                   33.39      33.01    7  
 11 Osborne, Jaida L             Byron P. Steele        33.79      33.14    6  
 12 Widig, Sophia P           16 Sjp II                 34.64      33.22    5  
 13 Patillo, Annika R         16 Sjp II                 34.36      33.29    4  
 14 Slaton, Lylli S           16 KYLE-ST                35.16      34.07    3  
 15 Woodard, Taylor              NEBC                   35.91     x36.25  
 16 Long, Izzy K              17 Canyon Lake HS         36.03      36.32    2  
 17 Hamilton, Sophia C        15 Canyon Lake HS         37.72      36.64    1  
 18 Valdez, Andreya           15 Echs                   37.78      36.69  
 19 St Ann, Trinity           14 Echs                   40.16      37.27  
 20 Grandinetti, Nina         17 Smhs-ST                42.92      38.03  
 21 Echols, Kayley A             Byron P. Steele        41.25      38.34  
 22 Meija, Estrella L         14 Canyon Lake HS         41.78      40.56  
 23 Rogers, Summer            15 Smhs-ST                43.46      41.18  
 24 Keys, Avri                   NEBC                   47.11     x41.35  
 25 Alexander, Haleigh        16 Echs                   41.58      42.36  
 26 Tiscareno, Itzel          15 Echs                   40.32     x43.31  
 27 Mendez, Brianna           14 Smhs-ST                44.80     x43.73  
 28 Busskohl, Sarah E            Byron P. Steele        43.84      44.38  
 29 Ledesma, Kristal          15 Smhs-ST                44.94     x44.68  
 30 Hunter, Madison P         14 Canyon Lake HS         45.00     x46.18  
 31 Busskohl, Anna               SEGU                      NT      46.22  
 32 Costilla, Vanessa            SEGU                      NT      47.85  
 33 Fuller, Emberlynn         14 Echs                   53.49     x52.46  
 34 Voorhis, Faith            16 Smhs-ST                58.40     x55.16  
 35 Torres, Ashley            16 Echs                   56.78   x1:05.66  
 -- Bourret, Natalie D        14 Sjp II                    NT         DQ  
 -- Montoya, Serenity         14 Echs                   45.99         DQ  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wingate, Chance J         17 Byron P. Steele        23.20      23.58   20  
  2 Starr, Connor                NEBC                   23.64      23.83   17  
  3 Omohundro, Watson            NEBC                   24.90      24.78   16  
  4 Buntin, Carson               NEBC                   24.90      24.97   15  
  5 Gilbert, Ahlija              NEBC                   25.63      25.74   14  
  6 Clark, Jackson               NEBC                   26.05     x25.77  
  7 Conger, Tye                  NEBC                   25.62     x26.01  
  8 Pannell, Timmy               NEBC                   27.37     x26.29  
  9 Mynatt, Luke                 NEBC                   26.72     x26.39  
 10 Scott, Shane              16 Sjp II                 27.26      26.40   13  
 11 Joslin, Eric                 NEBC                   27.03     x27.26  
 12 Reynolds, Cade               NEBC                   27.03     x27.49  
 13 Kapavik, Joseph           17 Sjp II                    NT      27.88   12  
 14 Morris, Ian M             14 Canyon Lake HS            NT      28.58   11  
 15 Alvarez, Austen M         16 Canyon Lake HS         34.91      28.78    9  
 16 McCullagh, Conner Q       15 Canyon Lake HS            NT      28.99    7  
 17 Menke, DJ J               16 Canyon Lake HS         38.21      29.77    6  
 18 Dillon, Zach                 Byron P. Steele        30.23      31.22    5  
 19 Coley, Carlie C           14 Canyon Lake HS            NT     x31.31  
 20 Pluchinsky, Bryan         15 Echs                   32.36      31.36    4  
 21 Ayala, Ricardo            16 Echs                   30.39      31.73    3  
 22 Switaj, Zack H               Byron P. Steele        32.20      34.61    2  
 23 Turner, Trace R           17 Canyon Lake HS         35.66     x34.95  
 24 Salinas, Gabriel          14 Echs                   38.93      40.10    1  
 25 Thomas, Erik              14 Smhs-ST                45.84      42.07  
 26 Doerr, Tyler A            14 Sjp II                    NT      42.58  
 27 Woods, Shawn N               Byron P. Steele        39.39      43.22  
 28 Butterfield, Aden V       16 Canyon Lake HS         41.79     x43.87  
 29 Sciantarelli, Colin E     14 Sjp II                    NT      45.16  
 30 Marmolejo, Ruben          14 Echs                   46.70      45.75  
 31 Garcia, Andrew            16 Smhs-ST                56.33      48.65  
 32 Haney, Alden J               Byron P. Steele        50.27     x48.93  
 -- Gueverra, Gabriel            NEBC                   27.77     X26.93  
 -- McLendon, Sean               NEBC                   27.30     X27.30  
 -- Reed, Jackson                NEBC                   35.11     X29.01  
 -- Horton, Richard              NEBC                   30.66     X29.87  
 -- Perkins, Miguel              NEBC                   31.72     X29.93  
 -- Guinn, Liam                  NEBC                   33.30     X31.84  
 -- Dao, Quang                   NEBC                   48.11     X34.46  
 -- Busskohl, Logan              SEGU                      NT         DQ  
 
Event 9  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lania, Keona Grace Z         Byron P. Steele      1:16.09    1:15.83   20  
  2 Feider, Katie             17 Sjp II               1:19.99    1:25.07   17  
  3 Daniels, M'Kenzie            Byron P. Steele      1:37.13    1:31.52   16  
  4 Juergens, Kaylie          14 Smhs-ST                   NT    1:33.79   15  
  5 Boissevain, Leah          17 Smhs-ST                   NT    1:46.24   14  
  6 Sprowl, Lymaria B            Byron P. Steele      1:57.47    1:58.56   13  
 -- Perkins, Ziatia L         17 Smhs-ST                   NT         DQ  
 -- Willett, Christine           NEBC                 1:22.13         DQ  
 -- Wilkerson, Hope S            Byron P. Steele           NT         DQ  
 -- Schneider, Sadie A        16 Smhs-ST                   NT         DQ  
 
Event 10  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Starr, Connor                NEBC                   56.06      58.80   20  
  2 Schwartz, Zachary G       16 Smhs-ST              1:00.81    1:00.29   17  
  3 Donicht, Davis A          15 Byron P. Steele      1:02.95    1:02.29   16  
  4 Favela, Matt J            16 Byron P. Steele      1:09.24    1:07.14   15  
  5 Joslin, Eric                 NEBC                 1:08.38    1:07.68   14  
  6 Myers, Kyle                  NEBC                 1:09.66    1:09.10   13  
  7 Conger, Tye                  NEBC                 1:09.00    1:10.74   12  
  8 Whited, Koby              18 Smhs-ST              1:14.14    1:16.91   11  
  9 Moore, Chanze                Byron P. Steele      1:30.72    1:19.11    9  
 10 Rios, Bradley             14 Smhs-ST                   NT    1:31.29    7  
 -- Ronquillo, Nevay          14 Smhs-ST                   NT         DQ  
 -- Garcia, Gio M                Byron P. Steele           NT         DQ  
 
Event 11  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendel, Jami M            16 Smhs-ST                58.81      59.64   20  
  2 Dasso, Faith                 NEBC                   59.16    1:03.42   17  
  3 Combs, Mackenzie             NEBC                 1:08.83    1:05.87   16  
  4 Boyle, Amelia             16 Sjp II               1:09.58    1:08.65   15  
  5 Johnson, Emma                NEBC                 1:10.63    1:09.66   14  
  6 Bennett, Anna J           15 Sjp II                    NT    1:11.56   13  
  7 Nantawubwa, Elise e          Byron P. Steele      1:14.87    1:12.49   12  
  8 Hettinger, Katie N        16 Canyon Lake HS       1:20.08    1:12.66   11  
  9 Palmer, Ryleigh              NEBC                 1:14.14    1:13.08    9  
 10 Widig, Sophia P           16 Sjp II               1:22.20    1:16.31    7  
 11 Liberty, Chelsea M        14 KYLE-ST                   NT    1:19.05    6  
 12 Pulcini, Grace            17 Sjp II               1:17.69    1:20.27    5  
 13 Ferrell, Natalie          17 Smhs-ST                   NT    1:20.54    4  
 14 Valdez, Andreya           15 Echs                      NT    1:21.49    3  
 15 Van Beveren, Leah            NEBC                 1:21.68   x1:21.98  
 16 Meija, Estrella L         14 Canyon Lake HS            NT    1:29.67    2  
 17 Woodard, Taylor              NEBC                 1:30.08   x1:31.21  
 18 St Ann, Trinity           14 Echs                 1:36.64    1:31.37    1  
 19 Echols, Kayley A             Byron P. Steele      1:45.68    1:32.70  
 20 Keys, Avri                   NEBC                 2:07.93   x1:33.00  
 21 Rogers, Summer            15 Smhs-ST              1:42.45    1:33.10  
 22 Smith, Gwen               14 Smhs-ST                   NT    1:33.48  
 23 Bourret, Natalie D        14 Sjp II                    NT   x1:34.03  
 24 Barger, Alex C            15 Sjp II                    NT   x1:37.44  
 25 Busskohl, Sarah E            Byron P. Steele           NT    1:43.02  
 26 Hunter, Madison P         14 Canyon Lake HS            NT    1:47.31  
 27 Fuller, Emberlynn         14 Echs                 2:04.45    1:47.38  
 28 Busskohl, Anna               SEGU                      NT    1:48.46  
 
Event 12  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wingate, Chance J         17 Byron P. Steele        51.93      53.03   20  
  2 Sisk, Daylan                 NEBC                   56.63      55.57   17  
  3 Allen, Burton A           16 Smhs-ST                58.38      57.39   16  
  4 Gilbert, Ahlija              NEBC                   57.77      59.11   15  
  5 Coody, Austin                NEBC                   57.59      59.99   14  
  6 Scott, Shane              16 Sjp II               1:03.75    1:01.05   13  
  7 Lara, Eric J              16 KYLE-ST              1:05.07    1:01.41   12  
  8 Reynolds, Cade               NEBC                 1:01.83    1:02.06   11  
  9 Lin, Bobby                   NEBC                 1:03.44   x1:02.92  
 10 McCutchen, Jacob S        17 Canyon Lake HS       1:07.60    1:03.14    9  
 11 DeLuna, Isaac M           18 Canyon Lake HS       1:05.01    1:03.17    7  
 12 Strand, Spencer              NEBC                 1:07.20   x1:05.20  
 13 Kapavik, Joseph           17 Sjp II                    NT    1:08.81    6  
 14 Donnell, James M             Byron P. Steele      1:15.51    1:10.90    5  
 15 Moser, Tyler              17 Sjp II               1:16.14    1:11.94    4  
 16 Menke, DJ J               16 Canyon Lake HS       1:31.86    1:12.39    3  
 17 Pluchinsky, Bryan         15 Echs                 1:14.62    1:13.79    2  
 18 Salinas, Gabriel          14 Echs                 1:29.00    1:24.40    1  
 19 Turner, Trace R           17 Canyon Lake HS            NT    1:30.07  
 20 Butterfield, Aden V       16 Canyon Lake HS            NT   x1:37.41  
 21 Woods, Shawn N               Byron P. Steele           NT    1:38.83  
 22 Marmolejo, Ruben          14 Echs                 1:45.13    1:43.65  
 23 Haney, Alden J               Byron P. Steele           NT    1:46.03  
 24 Busskohl, Logan              SEGU                      NT    1:46.40  
 25 Montez, Joseph            14 Echs                 2:15.80    2:11.28  
 -- Erickson, Judge              NEBC                 1:05.45   X1:04.68  
 -- Reed, Jackson                NEBC                 1:19.43   X1:07.94  
 -- Horton, Richard              NEBC                 1:12.11   X1:09.38  
 -- Perkins, Miguel              NEBC                 1:14.32   X1:11.50  
 -- Guinn, Liam                  NEBC                 1:19.15   X1:16.48  
 -- Dao, Quang                   NEBC                 1:35.17   X1:24.37  
 -- Buntin, Carson               NEBC                   57.04         DQ  
 -- Hansen, Cain                 SEGU                      NT         DQ  
 
Event 13  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Brooke             NEBC                 5:23.78    5:37.00   20  
  2 Johnson, Leila A             Byron P. Steele      7:10.14    6:39.73   17  
  3 Velasquez, Bianca N       15 Smhs-ST              6:45.71    6:39.74   16  
  4 Willett, Christine           NEBC                 6:43.24    6:48.77   15  
  5 Everett, Alexandra           NEBC                 6:48.49    6:48.81   14  
  6 De Leon, Myranda C        17 Byron P. Steele      6:41.66    6:55.56   13  
  7 Taylor, Bryn M               Byron P. Steele      7:50.23    6:56.89   12  
  8 Osborne, Jaida L             Byron P. Steele      8:04.90    6:59.93   11  
  9 Blackwood, Mailani           NEBC                 7:45.23    7:32.95    9  
 10 Slaton, Lylli S           16 KYLE-ST                   NT    7:38.85    7  
 11 Morrow, Ariana            17 Smhs-ST                   NT    9:04.55    6  
 12 Alexander, Haleigh        16 Echs                10:02.89    9:58.51    5  
 13 Knox, Abby                   SEGU                      NT   10:04.99    4  
 -- Poisson, Melodie             SEGU                      NT   X7:09.65  
 
Event 14  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Lucas               NEBC                 6:02.82    5:36.89   20  
  2 West, Will                   NEBC                 5:40.44    5:39.11   17  
  3 Rakers, Aiden D              Byron P. Steele      8:04.09    6:33.03   16  
  4 Alvarez, Austen M         16 Canyon Lake HS            NT    6:39.04   15  
  5 Slater, Dean P               Byron P. Steele           NT    6:49.89   14  
  6 McLendon, Sean               NEBC                 6:50.11    6:52.72   13  
  7 Gianan, Gio V                Byron P. Steele           NT    6:53.37   12  
  8 Duncan, Zane A            17 Canyon Lake HS            NT    7:07.03   11  
  9 Escobar, Ethan            17 Echs                 7:01.70    7:15.83    9  
 10 Switaj, Zack H               Byron P. Steele      7:52.43    7:19.46    7  
 11 Bagnall, Woodrow             NEBC                 7:32.11    7:26.00    6  
 12 Silvas Jr., Mikey         16 Echs                 8:03.39    7:54.21    5  
 
Event 15  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Canyon High School  'A'                           1:57.59    1:57.56   40  
     1) Dasso, Faith                    2) Combs, Mackenzie               
     3) Johnson, Emma                   4) Thompson, Brooke               
  2 San Marcos High School-ST  'A'                    1:59.00    2:03.66   34  
     1) Velasquez, Bianca N 15          2) Sanchez, Savannah 17           
     3) Rice, Skyler 17                 4) Wendel, Jami M 16              
  3 St. John Paul II  'A'                             2:19.43    2:07.91   32  
     1) Widig, Sophia P 16              2) Feider, Katie 17               
     3) Bennett, Anna J 15              4) Boyle, Amelia 16               
  4 Byron P. Steele HS  'A'                           2:11.37    2:09.81   30  
     1) Waugh, Jessica M                2) Nantawubwa, Elise e            
     3) Osborne, Jaida L                4) Kurth, Emily R                 
  5 Canyon Lake HS (Comal Isd)  'A'                   2:20.91    2:20.39   28  
     1) Long, Izzy K 17                 2) Hamilton, Sophia C 15          
     3) Hettinger, Katie N 16           4) Krystyniak, Caleigh G 14       
  6 San Marcos High School-ST  'B'                    2:16.94    2:21.44   26  
     1) Boissevain, Leah 17             2) Ferrell, Natalie 17            
     3) Casarez, Soledad K 17           4) Schneider, Sadie A 16          
  7 Canyon High School  'B'                           2:20.22    2:23.54   24  
     1) Palmer, Ryleigh                 2) Van Beveren, Leah              
     3) Spainhower, Faith               4) Woodard, Taylor                
  8 East Central High School  'A'                     1:58.90    2:28.57   22  
     1) Valdez, Andreya 15              2) St Ann, Trinity 14             
     3) Tiscareno, Itzel 15             4) Alon-Alon, Ariana 16           
  9 St. John Paul II  'B'                                  NT    2:30.63   18  
     1) Patillo, Annika R 16            2) Bourret, Natalie D 14          
     3) Barger, Alex C 15               4) Pulcini, Grace 17              
 10 Byron P. Steele HS  'B'                           2:37.45    2:38.37   14  
     1) Wagner, Kimberly A              2) Sprowl, Lymaria B              
     3) Echols, Kayley A                4) Busskohl, Sarah E              
 11 San Marcos High School-ST  'C'                    2:31.69    2:41.08   12  
     1) Mesa Acosta, Andrea N 15        2) Morrow, Ariana 17              
     3) Smith, Gwen 14                  4) Ledesma, Kristal 15            
 
Event 16  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron P. Steele HS  'A'                           1:58.45    1:41.31   40  
     1) Donicht, Davis A 15             2) Favela, Matt J 16              
     3) Wingate, Chance J 17            4) Rawls, Kayden M                
  2 Canyon High School  'A'                           1:39.55    1:41.51   34  
     1) Buntin, Carson                  2) Gilbert, Ahlija                
     3) Sisk, Daylan                    4) Starr, Connor                  
  3 Canyon High School  'B'                           1:45.44    1:44.67   32  
     1) Clark, Jackson                  2) Conger, Tye                    
     3) Coody, Austin                   4) Joslin, Eric                   
  4 Canyon High School  'C'                           1:49.69    1:50.83   30  
     1) Lin, Bobby                      2) McLendon, Sean                 
     3) Myers, Kyle                     4) Reynolds, Cade                 
  5 Canyon Lake HS (Comal Isd)  'A'                   1:50.55    1:51.69   28  
     1) Scott, Garrett S 18             2) Burch, Evan P 16               
     3) McCutchen, Jacob S 17           4) Coronado, Noe V 15             
  6 Canyon High School  'D'                           2:03.77    1:59.83   26  
     1) Strand, Spencer                 2) Perkins, Miguel                
     3) Erickson, Judge                 4) Guinn, Liam                    
  7 St. John Paul II  'A'                             2:03.75    2:01.24   24  
     1) Sciantarelli, Colin E 14        2) Kapavik, Joseph 17             
     3) Scott, Shane 16                 4) Hodges, Everette 17            
  8 Canyon Lake HS (Comal Isd)  'B'                        NT    2:02.54   22  
     1) Duncan, Zane A 17               2) Alvarez, Austen M 16           
     3) McCullagh, Conner Q 15          4) Jones, Cody W 15               
  9 Byron P. Steele HS  'B'                           2:06.67    2:04.94   18  
     1) Rakers, Aiden D                 2) Dillon, Zach                   
     3) Donnell, James M                4) Moore, Chanze                  
 10 East Central High School  'A'                     2:09.02    2:11.24   14  
     1) Thompson, Bruce 17              2) Soto Jr., John 16              
     3) Escobar, Ethan 17               4) Ayala, Ricardo 16              
 11 San Marcos High School-ST  'B'                         NT    2:36.25   12  
     1) Ronquillo, Nevay 14             2) Garcia, Andrew 16              
     3) Thomas, Erik 14                 4) Rios, Bradley 14               
 
Event 17  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lania, Keona Grace Z         Byron P. Steele      1:13.41    1:13.55   20  
  2 Everett, Alexandra           NEBC                 1:20.65    1:19.25   17  
  3 Sanchez, Savannah         17 Smhs-ST              1:25.05    1:21.60   16  
  4 Wilde, Rachel                NEBC                 1:25.11    1:21.86   15  
  5 Sawyer, Camaryn              NEBC                 1:26.11    1:29.78   14  
  6 Kurth, Emily R               Byron P. Steele           NT    1:29.96   13  
  7 Pulcini, Grace            17 Sjp II                    NT    1:35.45   12  
  8 Hamilton, Sophia C        15 Canyon Lake HS       1:56.58    1:42.34   11  
  9 Wagner, Kimberly A           Byron P. Steele           NT    1:47.00    9  
 10 Morrow, Ariana            17 Smhs-ST                   NT    1:56.12    7  
 11 Costilla, Vanessa            SEGU                      NT    2:01.56    6  
 12 Green, Elise              15 Echs                      NT    2:06.23    5  
 13 Montoya, Serenity         14 Echs                 2:53.52    2:29.37    4  
 14 Torres, Ashley            16 Echs                 2:40.56    2:38.01    3  
 -- Wilkerson, Hope S            Byron P. Steele           NT         DQ  
 -- Mendez, Brianna           14 Smhs-ST                   NT         DQ  
 
Event 18  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, John               NEBC                 1:04.86    1:04.99   20  
  2 Omohundro, Watson            NEBC                 1:05.52    1:05.12   17  
  3 Mynatt, Luke                 NEBC                 1:07.18    1:07.69   16  
  4 Burch, Evan P             16 Canyon Lake HS       1:11.52    1:09.61   15  
  5 Favela, Matt J            16 Byron P. Steele      1:15.34    1:14.75   14  
  6 Hodges, Everette          17 Sjp II               1:17.16    1:19.38   13  
  7 Gueverra, Gabriel            NEBC                 1:16.11    1:20.33   12  
  8 Jones, Cody W             15 Canyon Lake HS       1:27.35    1:21.84   11  
  9 Coley, Carlie C           14 Canyon Lake HS            NT    1:25.24    9  
 10 McCullagh, Conner Q       15 Canyon Lake HS            NT    1:28.45    7  
 11 Seal, Trey                   Byron P. Steele      1:39.59    1:31.63    6  
 12 Garcia, Gio M                Byron P. Steele           NT    1:39.04    5  
 13 Ronquillo, Nevay          14 Smhs-ST                   NT    1:39.50    4  
 14 Coronado, Noe V           15 Canyon Lake HS       1:41.71   x1:40.68  
 15 Soto Jr., John            16 Echs                      NT    1:43.54    3  
 16 Doerr, Tyler A            14 Sjp II                    NT    1:49.40    2  
 17 Garcia, Andrew            16 Smhs-ST                   NT    2:07.66    1  
 -- Thomas, Erik              14 Smhs-ST                   NT         DQ  
 -- Haney, Alden J               Byron P. Steele           NT         DQ  
 
Event 19  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Combs, Mackenzie             NEBC                 1:22.11    1:26.95   20  
  2 Alon-Alon, Ariana         16 Echs                 1:31.72    1:28.42   17  
  3 Taylor, Bryn M               Byron P. Steele      1:24.54    1:28.45   16  
  4 Johnson, Leila A             Byron P. Steele      1:30.64    1:29.37   15  
  5 Pavlovsky, Kylie             Byron P. Steele      1:30.83    1:29.50   14  
  6 Waugh, Jessica M             Byron P. Steele           NT    1:35.03   13  
  7 Allison, Mia R            17 Canyon Lake HS       1:40.42    1:36.86   12  
  8 Schneider, Sadie A        16 Smhs-ST              1:37.00    1:37.50   11  
  9 Velasquez, Bianca N       15 Smhs-ST                   NT    1:39.75    9  
 10 Sanchez, Savannah         17 Smhs-ST              1:46.31    1:40.32    7  
 11 Van Beveren, Leah            NEBC                 1:41.34    1:41.56    6  
 12 Spainhower, Faith            NEBC                 1:41.82    1:42.74    5  
 13 Tiscareno, Itzel          15 Echs                 1:41.21    1:45.36    4  
 14 Patillo, Annika R         16 Sjp II               1:45.98    1:48.42    3  
 15 Liberty, Chelsea M        14 KYLE-ST                   NT    1:49.75    2  
 16 Long, Izzy K              17 Canyon Lake HS       1:54.36    1:49.85    1  
 17 Salvatierra, Amanda A     14 Canyon Lake HS            NT    2:02.44  
 18 Ledesma, Kristal          15 Smhs-ST                   NT    2:14.33  
 -- Green, Elise              15 Echs                      NT         DQ  
 
Event 20  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whited, Koby              18 Smhs-ST              1:09.86    1:10.58   20  
  2 Clark, Jackson               NEBC                 1:11.63    1:11.27   17  
  3 Coody, Austin                NEBC                 1:18.16    1:19.62   16  
  4 Scott, Garrett S          18 Canyon Lake HS       1:25.22    1:21.68   15  
  5 Lin, Bobby                   NEBC                 1:22.81    1:23.35   14  
  6 Strand, Spencer              NEBC                 1:25.40    1:23.63   13  
  7 Duncan, Zane A            17 Canyon Lake HS       1:22.24    1:25.02   12  
  8 Ayala, Ricardo            16 Echs                 1:24.19    1:26.56   11  
  9 Rawls, Kayden M              Byron P. Steele           NT    1:29.45    9  
 10 Gianan, Gio V                Byron P. Steele      1:44.14    1:31.51    7  
 11 Dillon, Zach                 Byron P. Steele           NT    1:34.47    6  
 12 Hodo, Paul B                 Byron P. Steele           NT    1:34.81    5  
 13 Moser, Tyler              17 Sjp II               1:34.91    1:37.43    4  
 14 Sciantarelli, Colin E     14 Sjp II                    NT    1:52.48    3  
 -- Hernandez, Jovanni J      17 KYLE-ST                   NT         DQ  
 -- Hansen, Cain                 SEGU                      NT         DQ  
 -- Guy, Jared                   SEGU                      NT         DQ  
 
Event 21  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron P. Steele HS  'A'                           4:39.62    4:42.83   40  
     1) Lania, Keona Grace Z            2) De Leon, Myranda C 17          
     3) Pavlovsky, Kylie                4) Daniels, M'Kenzie              
  2 Canyon High School  'A'                           4:46.87    4:50.39   34  
     1) Willett, Christine              2) Palmer, Ryleigh                
     3) Wilde, Rachel                   4) Everett, Alexandra             
  3 San Marcos High School-ST  'A'                    5:46.18    5:34.24   32  
     1) Perkins, Ziatia L 17            2) Ferrell, Natalie 17            
     3) Mesa Acosta, Andrea N 15        4) Juergens, Kaylie 14            
  4 Canyon High School  'B'                           6:10.42    5:39.74   30  
     1) Blackwood, Mailani              2) Keys, Avri                     
     3) Sawyer, Camaryn                 4) Woodard, Taylor                
  5 St. John Paul II  'A'                                  NT    5:41.83   28  
     1) Bennett, Anna J 15              2) Bourret, Natalie D 14          
     3) Barger, Alex C 15               4) Boyle, Amelia 16               
  6 San Marcos High School-ST  'B'                    6:54.70    6:28.57   26  
     1) Rogers, Summer 15               2) Ledesma, Kristal 15            
     3) Mendez, Brianna 14              4) Grandinetti, Nina 17           
  7 East Central High School  'A'                     6:36.51    6:50.45   24  
     1) Soriano, Shakty 15              2) Alexander, Haleigh 16          
     3) Montoya, Serenity 14            4) St Ann, Trinity 14             
 
Event 22  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron P. Steele HS  'A'                           3:50.17    3:53.20   40  
     1) Donicht, Davis A 15             2) Wingate, Chance J 17           
     3) Favela, Matt J 16               4) Gianan, Gio V                  
  2 Canyon High School  'A'                           3:51.39    3:56.03   34  
     1) Gilbert, Ahlija                 2) Joslin, Eric                   
     3) McDonald, John                  4) Sisk, Daylan                   
  3 Canyon High School  'B'                           4:01.16    3:57.23   32  
     1) Myers, Kyle                     2) Omohundro, Watson              
     3) Reynolds, Cade                  4) West, Will                     
  4 Canyon High School  'C'                           4:14.81    4:15.85   30  
     1) Gueverra, Gabriel               2) McLendon, Sean                 
     3) Mynatt, Luke                    4) Simmons, Lucas                 
  5 Canyon High School  'D'                           4:49.33    4:36.33   28  
     1) Perkins, Miguel                 2) Reed, Jackson                  
     3) Erickson, Judge                 4) Bagnall, Woodrow               
  6 Byron P. Steele HS  'B'                           5:20.03    4:51.39   26  
     1) Slater, Dean P                  2) Hodo, Paul B                   
     3) Switaj, Zack H                  4) Garcia, Gio M                  
  7 Canyon Lake HS (Comal Isd)  'B'                        NT    5:04.20   24  
     1) Turner, Trace R 17              2) Menke, DJ J 16                 
     3) Coley, Carlie C 14              4) McCullagh, Conner Q 15         
  8 East Central High School  'A'                     5:14.14    5:17.68   22  
     1) Soto Jr., John 16               2) Salinas, Gabriel 14            
     3) Silvas Jr., Mikey 16            4) Pluchinsky, Bryan 15           
  9 St. John Paul II  'A'                                  NT    5:43.06   18  
     1) Doerr, Tyler A 14               2) Sciantarelli, Colin E 14       
     3) Kapavik, Joseph 17              4) Moser, Tyler 17                
 
                    Combined Team Scores - Through Event 22                    
 
  1. Canyon High School                 1314   2. Byron P. Steele HS                  943
  3. San Marcos High School            522.5   4. Canyon Lake HS (Comal Isd)          445
  5. St. John Paul II                  378.5   6. East Central High School            212
  7. Kyle - Lehman HS                     49   8. Seguin                               14
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Canyon High School                  497   2. Byron P. Steele HS                  491
  3. San Marcos High School            361.5   4. St. John Paul II                  229.5
  5. Canyon Lake HS (Comal Isd)          150   6. East Central High School            125
  7. Kyle - Lehman HS                     18   8. Seguin                               13
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Canyon High School                  817   2. Byron P. Steele HS                  452
  3. Canyon Lake HS (Comal Isd)          295   4. San Marcos High School              161
  5. St. John Paul II                    149   6. East Central High School             87
  7. Kyle - Lehman HS                     31   8. Seguin                                1