2019 AAHSSL Triangular / NY-02
New Braunfels Recreation Center  - 10/15/2019                             
Final Results and Scores / Revised 10/16/19                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson High School Swim Team-ST  'A'                  NT    1:58.41   18  
     1) Mueller, Riley B 10             2) Kanary, Karina M 9             
     3) Ward, Carissa M 9               4) Mueller, Beth M 10             
                  31.02     1:03.06 (32.04)     1:31.22 (28.16)     1:58.41 (27.19)
  2 New Braunfels High School  'A'                    2:07.01    2:09.62   14  
     1) Tubb, Ardyn L 11                2) Flores, Milana M 10            
     3) Repasi, Sophia M 9              4) Meehan, Caroline T 10          
                  32.02     1:10.42 (38.40)     1:40.85 (30.43)     2:09.62 (28.77)
  3 Hays High Swim Team  'A'                          1:57.40    2:13.29   12  
     1) Miller, LilyAnne H 12           2) Ward, Makena P 11              
     3) Morriss, Lydia G 11             4) Morriss, Annalea J 11          
                  31.57     1:14.40 (42.83)     1:45.58 (31.18)     2:13.29 (27.71)
  4 New Braunfels High School  'B'                    2:12.82   x2:24.10  
     1) Harper, Katherine R 9           2) Almquist, Erika 9              
     3) Baroni, Emerson M 10            4) Kokkeby, Mikala R 11           
                  37.33     1:21.85 (44.52)     1:54.85 (33.00)     2:24.10 (29.25)
  5 New Braunfels High School  'C'                    2:16.01   x2:33.27  
     1) Hooker, Caroline G 9            2) Cole, Jasmine R 10             
     3) Brown, Katherine A 11           4) Tischer, Lillian 11            
                  43.16     1:25.16 (42.00)     2:03.38 (38.22)     2:33.27 (29.89)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hays High Swim Team  'A'                          1:47.31    1:48.44   18  
     1) Brown, Anderson 9               2) Palma-Santillan, Ricardo 12    
     3) Reyes, Michael C 11             4) Ahlberg, John P 12             
                  27.35       58.90 (31.55)     1:24.96 (26.06)     1:48.44 (23.48)
  2 New Braunfels High School  'A'                    1:54.67    1:53.51   14  
     1) Bowers, Harry 9                 2) Harper, Henry 12               
     3) Fuentes, Victor H 10            4) Williams, Clifton H 12         
                  30.53     1:02.62 (32.09)     1:29.58 (26.96)     1:53.51 (23.93)
  3 New Braunfels High School  'C'                    2:08.58   x2:08.48  
     1) Sailors, Hayden M 10            2) Meehan, Jack M 11              
     3) Domer, Liam M 11                4) Hernandez, Sebastian 9         
                  33.77     1:09.99 (36.22)     1:40.26 (30.27)     2:08.48 (28.22)
 -- New Braunfels High School  'B'                    1:58.79   X2:01.71  
     1) Harris, Brodie S 10             2) Brown, Elijah 9                
     3) Jonas, Zach K 10                4) Trosper, Lucas D 12            
                  31.58     1:04.78 (33.20)     1:34.15 (29.37)     2:01.71 (27.56)
 -- Johnson High School Swim Team-ST  'A'                  NT         DQ  
     1) Galvan, Jorge 9                 2) Hooks, Jude A 9                
     3) Uriarte, Bernie 9               4) Ibrahim, Carter A 9            
                  45.26     1:29.67 (44.41)     1:59.26 (29.59)          DQ (30.11)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Behling, Trinity R        11 NEBR                 2:02.91    2:09.95    9  
                  27.35       58.90 (31.55)     1:24.96 (26.06)     2:09.95 (44.99)
  2 Kokkeby, Mikala R         11 NEBR                 2:33.53    2:28.32    7  
                  33.77     1:09.99 (36.22)     1:40.26 (30.27)     2:28.32 (48.06)
  3 Repasi, Sophia M           9 NEBR                 2:27.72   x2:28.96  
                  30.53     1:02.62 (32.09)     1:29.58 (26.96)     2:28.96 (59.38)
  4 Tischer, Lillian          11 NEBR                 2:32.44   x2:35.31  
                  31.58     1:04.78 (33.20)     1:34.15 (29.37)   2:35.31 (1:01.16)
  5 Perez, Natalie E          10 Jhs Swim-ST               NT    2:35.41    6  
                  45.26     1:29.67 (44.41)     1:59.26 (29.59)     2:35.41 (36.15)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Starnes, Garrett R         9 NEBR                 1:55.00    1:57.23    9  
                  26.64       57.34 (30.70)     1:28.29 (30.95)     1:57.23 (28.94)
  2 Meehan, Jack M            11 NEBR                 2:07.98    2:07.51    7  
                  29.50     1:02.25 (32.75)     1:35.62 (33.37)     2:07.51 (31.89)
  3 Brown, Elijah              9 NEBR                 2:09.82   x2:08.00  
                  29.12     1:01.76 (32.64)     1:35.61 (33.85)     2:08.00 (32.39)
  4 Harris, Brodie S          10 NEBR                 2:12.93   x2:14.47  
                  30.09     1:04.87 (34.78)     1:40.39 (35.52)     2:14.47 (34.08)
  5 Anderson, Andrew             Hays Rebels               NT    2:21.38    6  
                  30.72     1:05.03 (34.31)     1:43.33 (38.30)     2:21.38 (38.05)
  6 Wroblewski, Cameron        9 Hays Rebels               NT    2:21.52    5  
                  31.24     1:07.22 (35.98)     1:45.29 (38.07)     2:21.52 (36.23)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carissa M            9 Jhs Swim-ST               NT    2:22.96    9  
                  29.90     1:05.62 (35.72)     1:49.82 (44.20)     2:22.96 (33.14)
  2 Mueller, Beth M           10 Jhs Swim-ST               NT    2:28.08    7  
                  32.36     1:09.10 (36.74)     1:52.93 (43.83)     2:28.08 (35.15)
  3 Morriss, Lydia G          11 Hays Rebels          2:28.95    2:29.46    6  
                  33.64     1:13.42 (39.78)     1:55.78 (42.36)     2:29.46 (33.68)
  4 Frias Rodriquez, Kenya A  10 NEBR                 2:30.47    2:30.83    5  
                  32.23     1:10.37 (38.14)     1:56.80 (46.43)     2:30.83 (34.03)
  5 Miller, LilyAnne H        12 Hays Rebels          2:38.28    2:36.97    4  
                  33.51     1:12.53 (39.02)     2:00.25 (47.72)     2:36.97 (36.72)
  6 Harper, Katherine R        9 NEBR                 3:01.06    2:57.31    3  
                  37.45     1:23.27 (45.82)     2:14.40 (51.13)     2:57.31 (42.91)
  7 Mueller, Caroline S       12 Hays Rebels          2:59.85   x2:58.58  
                  47.61     1:31.91 (44.30)     2:18.28 (46.37)     2:58.58 (40.30)
  8 Brown, Katherine A        11 NEBR                      NT   x3:02.46  
                  38.07     1:25.04 (46.97)     2:18.20 (53.16)     3:02.46 (44.26)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardaway, Hayden B        12 NEBR                 2:06.26    2:09.78    9  
                  26.74       59.04 (32.30)     1:39.22 (40.18)     2:09.78 (30.56)
  2 Fuentes, Victor H         10 NEBR                 2:25.29    2:20.47    7  
                  28.97     1:05.12 (36.15)     1:47.77 (42.65)     2:20.47 (32.70)
  3 Zapata, Joaquin            9 Hays Rebels          2:20.47    2:23.22    6  
                  29.05     1:05.31 (36.26)     1:50.33 (45.02)     2:23.22 (32.89)
  4 Bowers, Harry              9 NEBR                      NT   x2:31.80  
                  31.30     1:07.09 (35.79)     1:56.17 (49.08)     2:31.80 (35.63)
  5 Sailors, Hayden M         10 NEBR                 2:36.09   x2:37.58  
                  33.32     1:13.43 (40.11)     2:01.77 (48.34)     2:37.58 (35.81)
  6 Uriarte, Bernie            9 Jhs Swim-ST               NT    3:06.39    5  
                  35.18     1:19.19 (44.01)     2:16.64 (57.45)     3:06.39 (49.75)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barr, Berkeley E          12 NEBR                   26.29      28.00    9  
  2 Morriss, Annalea J        11 Hays Rebels            28.47      28.23    7  
  3 Meehan, Caroline T        10 NEBR                   29.04      28.81    6  
  4 Tubb, Ardyn L             11 NEBR                   27.90     x28.98  
  5 Flores, Milana M          10 NEBR                   29.81     x29.76  
  6 Baroni, Emerson M         10 NEBR                   29.68     x30.10  
  7 Ahlberg, Anna M           10 Hays Rebels            32.48      30.15    5  
  8 Ward, Makena P            11 Hays Rebels            30.75     x30.83  
  9 Hooker, Caroline G         9 NEBR                   31.35     x31.66  
 10 Glynn, Natalie C          10 NEBR                   34.13     x31.95  
 11 Brown, Baleigh             9 NEBR                   34.00     x32.45  
 12 Almquist, Erika            9 NEBR                   32.44     x32.83  
 13 Rodriguez, Marissa I      11 NEBR                   34.68     x34.88  
 14 Rodriguez, Angelina L     10 NEBR                   34.62     x35.08  
 15 Erkan, Celine E           11 NEBR                   36.15     x35.21  
                  29.05     1:05.31 (36.26)     1:50.33 (45.02)           35.21 ( )
 16 Miller, Emilie U          10 NEBR                   35.51     x35.37  
 17 Baker, Hannah              9 Jhs Swim-ST               NT      35.45    4  
                  35.18     1:19.19 (44.01)     2:16.64 (57.45)           35.45 ( )
 18 Cole, Jasmine R           10 NEBR                   35.76     x36.12  
                  26.74       59.04 (32.30)     1:39.22 (40.18)           36.12 ( )
 19 Garcia, Jessica A         12 NEBR                   39.81     x38.76  
                  28.97     1:05.12 (36.15)     1:47.77 (42.65)           38.76 ( )
 20 Powell, Avrianna           9 NEBR                   40.15     x39.02  
                  33.32     1:13.43 (40.11)     2:01.77 (48.34)           39.02 ( )
 21 Victor, Alexa              9 Jhs Swim-ST               NT      39.76    3  
 22 De La Garza, Cameron       9 Jhs Swim-ST               NT     x44.76  
                  31.30     1:07.09 (35.79)     1:56.17 (49.08)           44.76 ( )
 -- McClellan, Kay L          10 NEBR                   32.10         DQ  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Anderson            9 Hays Rebels               NT      23.27    9  
  2 Rolon, Felix R            12 NEBR                   23.96      24.18    7  
  3 Repasi, Porter D          12 NEBR                   23.55      24.78    6  
  4 Williams, Clifton H       12 NEBR                   24.99     x25.07  
  5 Domer, Liam M             11 NEBR                   26.45     x25.88  
  6 Jonas, Zach K             10 NEBR                   26.56     x26.69  
  7 Wolf, Robert              11 NEBR                   27.94     x28.54  
  8 Hernandez, Sebastian       9 NEBR                   28.24     x28.58  
  9 Wroblewski, Cameron        9 Hays Rebels               NT      29.98    5  
 10 Ibrahim, Carter A          9 Jhs Swim-ST               NT      30.12    4  
 11 Galvan, Jorge              9 Jhs Swim-ST               NT      32.28    3  
 12 Perez, Jase                9 Hays Rebels               NT     x34.29  
 -- Tonoli, Diego             12 NEBR                   29.43     X28.61  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kanary, Karina M           9 Jhs Swim-ST               NT    1:02.02    9  
                  28.72     1:02.02 (33.30)                                        
  2 Behling, Trinity R        11 NEBR                 1:03.56    1:08.54    7  
                  31.52     1:08.54 (37.02)                                        
  3 Repasi, Sophia M           9 NEBR                 1:15.26    1:14.09    5.5
                  34.73     1:14.09 (39.36)                                        
  3 Mueller, Riley B          10 Jhs Swim-ST               NT    1:14.09    5.5
                  35.12     1:14.09 (38.97)                                        
  5 Hataway, Ella V           11 Hays Rebels               NT    1:26.54    4  
  6 Hunter, Hannah K          10 NEBR                 1:33.49   x1:37.71  
                  42.60     1:37.71 (55.11)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuentes, Victor H         10 NEBR                 1:02.94    1:00.80    9  
                  28.85     1:00.80 (31.95)                                        
  2 Palma-Santillan, Ricardo  12 Hays Rebels               NT    1:06.09    7  
  3 Jonas, Zach K             10 NEBR                 1:10.90    1:11.65    6  
                  31.30     1:11.65 (40.35)                                        
  4 Sailors, Hayden M         10 NEBR                 1:14.53   x1:16.88  
                  34.39     1:16.88 (42.49)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frias Rodriquez, Kenya A  10 NEBR                   58.25    1:00.37    9  
                  29.20     1:00.37 (31.17)                                        
  2 Mueller, Beth M           10 Jhs Swim-ST               NT    1:01.03    7  
                  28.78     1:01.03 (32.25)                                        
  3 Williams, Cameron B       12 NEBR                   56.15    1:01.12    6  
                  29.07     1:01.12 (32.05)                                        
  4 Barr, Berkeley E          12 NEBR                   58.06   x1:02.18  
                  29.39     1:02.18 (32.79)                                        
  5 Baroni, Emerson M         10 NEBR                 1:06.30   x1:05.94  
                  31.50     1:05.94 (34.44)                                        
  6 Miller, LilyAnne H        12 Hays Rebels          1:03.95    1:05.95    5  
                  31.17     1:05.95 (34.78)                                        
  7 Kokkeby, Mikala R         11 NEBR                 1:08.05   x1:07.73  
  8 McClellan, Kay L          10 NEBR                 1:11.83   x1:09.35  
                  33.82     1:09.35 (35.53)                                        
  9 Harper, Katherine R        9 NEBR                      NT   x1:11.64  
                  33.57     1:11.64 (38.07)                                        
 10 Ward, Makena P            11 Hays Rebels          1:10.37    1:13.14    4  
                  34.85     1:13.14 (38.29)                                        
 11 Glynn, Natalie C          10 NEBR                 1:19.83   x1:13.30  
                  34.13     1:13.30 (39.17)                                        
 12 Brown, Baleigh             9 NEBR                      NT   x1:15.36  
 13 Mueller, Caroline S       12 Hays Rebels          1:07.88   x1:15.38  
                  35.40     1:15.38 (39.98)                                        
 14 Rodriguez, Angelina L     10 NEBR                 1:21.56   x1:18.50  
                  37.64     1:18.50 (40.86)                                        
 15 Knepp, Audre               9 Hays Rebels               NT   x1:19.43  
                  37.59     1:19.43 (41.84)                                        
 16 Selby, Shayna L           11 Hays Rebels          1:18.88   x1:19.74  
                  38.56     1:19.74 (41.18)                                        
 17 Miller, Emilie U          10 NEBR                 1:22.14   x1:20.70  
                  38.44     1:20.70 (42.26)                                        
 17 Erkan, Celine E           11 NEBR                      NT   x1:20.70  
 19 Powell, Avrianna           9 NEBR                      NT   x1:26.06  
 20 Victor, Alexa              9 Jhs Swim-ST               NT    1:31.96    3  
                  43.38     1:31.96 (48.58)                                        
 21 Garcia, Jessica A         12 NEBR                      NT   x1:32.80  
 22 De La Garza, Cameron       9 Jhs Swim-ST               NT   x1:42.45  
 -- Rodriguez, Marissa I      11 NEBR                 1:20.58         DQ  
                  38.19          DQ (41.30)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahlberg, John P           12 Hays Rebels            52.47      51.50    9  
                  24.73       51.50 (26.77)                                        
  2 Repasi, Porter D          12 NEBR                   51.83      54.55    7  
                  26.17       54.55 (28.38)                                        
  3 Williams, Clifton H       12 NEBR                   55.55      56.66    6  
                  27.38       56.66 (29.28)                                        
  4 Harper, Henry             12 NEBR                      NT     x56.89  
                  27.08       56.89 (29.81)                                        
  5 Domer, Liam M             11 NEBR                   59.61     x59.95  
                  28.25       59.95 (31.70)                                        
  6 Uzochukwu, Isiah           9 Jhs Swim-ST               NT    1:08.34    5  
  7 Hernandez, Sebastian       9 NEBR                 1:08.65   x1:09.13  
                  32.68     1:09.13 (36.45)                                        
 -- Tonoli, Diego             12 NEBR                 1:05.52   X1:06.41  
                  29.78     1:06.41 (36.63)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morriss, Annalea J        11 Hays Rebels          6:12.56    5:58.18    9  
                  31.55     1:07.45 (35.90)     1:44.46 (37.01)     2:21.00 (36.54)
        2:57.60 (36.60)     3:34.76 (37.16)     4:11.38 (36.62)     4:47.75 (36.37)
        5:23.58 (35.83)     5:58.18 (34.60)                                        
  2 Mueller, Riley B          10 Jhs Swim-ST               NT    6:23.77    7  
                  32.98     1:09.82 (36.84)     1:48.13 (38.31)     2:27.23 (39.10)
        3:06.21 (38.98)     3:45.83 (39.62)     4:26.06 (40.23)     5:06.11 (40.05)
        5:45.24 (39.13)     6:23.77 (38.53)                                        
  3 Hunter, Hannah K          10 NEBR                      NT    7:07.48    6  
                  36.63     1:16.48 (39.85)     1:58.69 (42.21)     2:41.55 (42.86)
        3:24.92 (43.37)     4:08.71 (43.79)     4:53.50 (44.79)     5:38.42 (44.92)
        6:23.28 (44.86)     7:07.48 (44.20)                                        
  4 Brown, Katherine A        11 NEBR                 6:59.93    7:33.71    5  
                  37.77     1:22.12 (44.35)     2:08.18 (46.06)     2:55.42 (47.24)
        3:42.24 (46.82)     4:29.70 (47.46)     5:17.86 (48.16)     6:05.05 (47.19)
        6:50.32 (45.27)     7:33.71 (43.39)                                        
  5 Botha, Megan C            10 Hays Rebels          8:02.40    8:03.89    4  
                  42.18     1:29.02 (46.84)     2:17.33 (48.31)     3:06.97 (49.64)
        3:57.48 (50.51)     4:46.33 (48.85)     5:36.26 (49.93)     6:25.77 (49.51)
        7:15.78 (50.01)     8:03.89 (48.11)                                        
 -- Favela, Bryanna           11 Hays Rebels               NT    7:42.08  
                  41.70     1:31.76 (50.06)     2:22.35 (50.59)     3:15.59 (53.24)
        4:08.98 (53.39)     5:02.04 (53.06)     5:55.62 (53.58)     6:49.20 (53.58)
        7:42.08 (52.88)                                                            
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                    
 
  1. New Braunfels High School         178.5   2. Hays High Swim Team                 125
  3. Johnson High School Swim Team      95.5                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. New Braunfels High School          91.5   2. Johnson High School Swim Team      78.5
  3. Hays High Swim Team                  60                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. New Braunfels High School            87   2. Hays High Swim Team                  65
  3. Johnson High School Swim Team        17